Yeni Atanan Memur Kredi Çekebilir Mi?

Memur olarak atanan birine genellikle bankalardan yoğun bir mesaj trafiği olacaktır. Çünkü memuriyet sabit ve düzenli bir gelir anlamına geliyor. Bankalar da memur olan kişileri kendi bünyelerine çekebilmek için çeşitli kampanyalar düzenliyor.  Yeni atanan memur kredi çekme işlemi için kendi bankasına başvurduğunda, elbette işleri daha hızlı ilerliyor. Ancak başka bankalar da memur kişilere uygun faizli krediler verebiliyor. Ancak yeni atanan memur kredi çekme işlemi için bankaya başvuru yaptığında bazen olumsuz yanıtlar da alabiliyor. İşte nedenleri.

Memurum, Neden Kredi Çekemiyorum?

Öncelikle memur olmak, tüm kredili ürünlerden faydalanabileceği anlamına gelmiyor. Gelir sabit ve yüksek olabilir. Ancak kredi geçmişi burada da devreye girecektir. Yani geçmişte icra takibine düşmüş, yasal takip yaşamış ve sorunlu bir ödeme döneminden geçmiş kişilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Bu noktada memur olan kişilere inisiyatif uygulayan bankalar olsa da, genel olarak böyle bir uygulamanın varlığından söz edilebilir.

Memur Kredi Nasıl Çeker

Yani önemli olan atama tarihi değil, memurun var olan kredi sicili oluyor. Ancak elbette memurun meslekteki tecrübesi arttıkça, kendisine tanımlanan kredi miktarı da artış gösterecektir.

Memura Hangi Bankalar Kolay Kredi Verir?

Memurlar genellikle devlet bankalarından kredi çekmeyi uygun buluyor. Çünkü bu bankaların faizleri daha düşük. Aynı zamanda memur kişi çalıştığı bankadan kolaylıkla kredi çekebilir. Ancak özel bankalar, her yıl bünyelerindeki memur müşteri sayısını artırmak isterler. Bu da memurlar için düzenlenecek bazı çalışmaları beraberinde getirir. Örneğin sicili bozuk olan bir memura devlet bankası kredi vermezken, özel bir banka verebilir.

Memurlar Kredi Çekerken Daha mı Avantajlı Olur?

Aslında bu soruya evet demek mümkündür. Çünkü bankaların çoğu, memur müşteri edinmek adına, kamu personellerine daha düşük faizler ile kredi verir. Aynı zamanda devlet de kendi çalışanlarını desteklemek amacı ile kendi bankalarından daha düşük faizli kredi kullandırır.

Önerilen Bağlantı: Kredi Sicili 2023 Nasıl Temizlenir?

Aynı zamanda memurlara anında kredi ürünleri daha kolay çıkar. Yani memurlar genellikle çalıştıkları bankalar tarafından kendilerine tanımlanan kredileri, şubeye gitmeden internet bankacılığından ya da telefon şubesinden hızlıca kullanabilirler.

Leave a Comment