Kredi Sicili 2023 Nasıl Temizlenir?

Kredi sicili, bankalar ile çalışma düzenini gösteren bir risk durumudur. Yani kredi notu da denen bu risk durumu, düzensiz ödemeler, kullanılmayan ve cayılan kredili ürünler, yüklü miktarda kredili ürüne başvuru nedeni ile düşer.

Son zamanlarda kredi sicili temizleme ilanları ile gündeme gelen siteler, insanların aklını meşgul etmeye başladı. Kredi sicili kötü olanlardan belli bir bedel karşılığında, notlarını yükseltebileceğini ileten bu yapılanmalar pek çok insanın parasını aldı. Kredi sicili temizleme 2023 gibi bir aksiyon bulunmamakta. Ancak kredi sicilini yükseltmek mümkün. Bunun için öncelikle sabra ve belli bir zamana ihtiyacınız bulunuyor.

Kredi Sicilini Nasıl Temizlerim?

Kredi sicilini temizlemek, yani yükseltmek ve iyi bir görüşe getirebilmek için öncelikle ödemelerin düzene girmesi gerekiyor. Bunun için borç kapama kredileri ya da yapılandırma dönemleri kullanılabilir.

Kredi Sicili Temizleme 2023

Ayrıca borçların tek çatı altında toplanması kredi sicili açısından önemlidir. Ödemelerin düzensiz yapıldığı her ay sicilin biraz daha bozulduğundan emin olabilirsiniz. Bu nedenle ödemeler belli bir düzen çerçevesinde değerlendirilmeli ve gecikmeden ödenmelidir.

Sürekli Başvuru Yapmak Sicili Bozar Mı?

Evet. Kredili ürünlere ısrarla başvuru yapmak sicili bozan bir aksiyondur. Üstelik ret alınıyor olmasına rağmen başvuru yapmak kredi notunu da düşürür. Bazı bankalar yalnızca başvurulardan da prim kazandıkları için, size kredili ürün vereceklerini dile getirerek başvurunuzu alabilirler.

Önerilen Bağlantı: Kredi Başvurusu 2023 Nasıl İptal Edilir?

Ancak ne yazık ki bu işlem sicilinizi bozmaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle başvurularınız konusunu bir inat meselesi haline getirmemeli ve 3 ayda bir yeni bir ürüne başvurmalısınız.

Sicil Kaç Yılda Kendine Gelir?

Normal şartlar altında kredi sicilinin güncellenme süresi 5 yıla tekabül eder. Ancak bazı istisnalar mevcuttur. Örneğin kişi kendi sicilini düzeltmek için aksiyon alıyor ise bu süre kısalabilmektedir. Örneğin hesabında para bulunduruyor, para transferlerinde EFT ve havaleyi kullanıyor, ATM ve internet bankacılığını sık kullanıyor, elindeki kredili ürünlere düzenli ödemeler yapıyor ve üst üste başvuru yapmıyor ise sicil daha erken güncellenir. Ancak bunların dışında hiçbir aksiyon sicilin güncellenmesine yardımcı olmayacaktır.

Yorum yapın