Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur? 2023

Araç alabilmek için bankaların taşı kredisi imkanını kullanan kişiler geri aylık olarak ödeme yaparlar. Taşıt kredisi kullananların araçları borçları bitene kadar rehinlidir. Çünkü taşıt için kredi çekildiğinden araç kesinlikle başkasına satılamaz. Borç bittiğinde araç sahibi istediği gibi satış hakkına sahiptir. Banka araç sahibinin ruhsatına el koyma hakkına sahiptir. Birçok banka taşıt kredisi kullandırdığı müşterisinin ruhsatına el koyar.

Taşıt kredisi ödeme konusunda da titiz davranmanız gerekir. Çünkü geri ödeme konusunda hassas davranmalısınız. İhtiyacınız olan aracı satın alabilmek için kullanılan taşıt kredisini ödemezseniz farklı yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Ödenmediğinde Hangi Yaptırımlarla Karşılaşılır?

Bankanın taşıt kredisine başvurup kullandığınız andan itibaren faizle birlikte çektiğiniz tutardan borç bitene kadar sorumlusunuz. Eğer taşıt kredisi aylık taksitlerini ödemezseniz banka gereken işlemlere hemen başlar.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

İlk iki ay taksit ödemezseniz banka size hemen 2. Ayın sonunda ihtarname çekerek uyarıda bulunur. Belirtilen tarihlerde 2 aylık taksiti ödemenizi bekler. Yine ödenmediği taktirde 3. Ayda noter aracılığı ile ihtar çekilir. Bu kez banka sizden tüm kredi tutarını ister. Ödeyememeye başladığınız aya kadar ödenen taksitler düşülür en son kalan toplam para sizden talep edilir.

Önerilen Bağlantı: En Uygun Taşıt Kredisi Veren 2023 Bankaları Hangisi?

Halen borcunuzu ödemezseniz bu kez banka kredi dosyasını avukatlara iletir. Ruhsata konulan rehin maddesi kullanılır. Bu saatten sonra avukat ve banka işbirliği ile araca en konulur ve satışa çıkartılır. Satış olduğunda ise avukat kendi ücretini ve bankaya ödenen taksitleri ayırarak geri kalan parayı bankaya iletir. Tüm masraflar ayarlanıp bankaya para ödendikten sonra kalan para var ise borçluya teslim edilir. Taşıt kredisi ödeme konusunda gerekli hassasiyeti göstermelisiniz.

Taşıt Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Artık her eve bir aracın ihtiyaç olduğu çok nettir. Bu sebepten dolayı kişiler araç almak için ellerindeki peşinatın üzerini tamamlamak için taşıt kredisi çekmek isterler. Bankalar bu konuda gelen müşterilerine detaylı bilgiyi aktarır. Ödeyebileceğiniz tutarda para çekmeniz önerilir.

Taşıt Kredisi İçin Nereye Başvurmak Gerekir?

Taşıt kredisi için bankalarla gerekli tüm detayları görüşün. Ödeyemeyeceğiniz borcun sorumluluğunu almayın. Taşıt kredisini ödemediğinizde rehin alınan aracınız avukat aracılığı ile satışa sunulur. Taşıt kredisi için uygun faiz oranı veren bankalarla görüşebilirsiniz.

Leave a Comment