Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2023

Günümüzde hayat şartları zorlaşırken araç sahibi olmak tamamen ihtiyaca dönüşmüştür. Araç alabilmek için gerekli nakit bulabilmek için bankaların taşıt kredisi fırsatlarını değerlendirmek gerekir. Bankaların faiz oranı farklı olurken, size uygun olan bankadan kredi kullanabilmek için istenilen şartlara sahip olmak gerekir. Taşıt kredisi faiz oranları son aylarda biraz artış gösterirken, istenilen maddeler de pek değişiklik olmamıştır. Bireyler taşıt kredisi kullanırken seçecekleri arabaya çok dikkat etmeleri gerekir. Arabanın yaşı kredinin onaylanmasında büyük etki göstermektedir.

Taşıt kredisinin Faiz Oranları Hangi Aralıktadır?

taşıt kredisi kimler alabilir

Taşıt kredisi kullanabilmek için 0-5 yaş arası bir otomobil bulmanız şartı aranır. Otomobil kredisi araştırmaları esnasında en önemli detay bankaların faiz oranlarıdır. Taşıt kredileri bankadan bankaya farklılık gösterir. Ancak en düşük faiz oranı %2,36’dan başlamaktadır. Araç alımından önce kredi kullanırken vade sayısı da önem teşkil eder.

İlginizi Çekebilecek Makale: En Ucuz Zorunlu Trafik Sigortası 2023

En fazla vade sayısı 48 ay olarak hesaplanır. Vade sayısı arttıkça faiz oranı da artış gösterir. Taşıt kredisi faiz oranları %3.10 lara kadar çıkmaktadır. Buna bağlı olarak gelirinizle ödeme gücünüz birbiri ile uyuşmalıdır. Aksi takdirde bazı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredisi kullanabilmek için ilk etapta banka şubesine giderek tüm detayları görüşmeniz gerekir. Banka tarafından istenen bazı belgeler bulunmaktadır. Taşıt kredisi kullanmak için 18 yaşından büyük olmak ve TC vatandaşı olmak gerekir. SGK kaydınızın bulunması istenir. En az 6 ay süre ile aynı işte kalmanız ve sigortanızın düzgün yatması şartı aranır. Kimlik bilgileriniz ve alacağınız aracın ruhsatı kredinin onaylanması için yeterli olacaktır. Alınacak olan aracın modeli yüksek olması gereklidir. Aksi takdirde istenilen meblağının tutarı kredi kullanmak için yeterli gelmeyebilir.

Taşıt Kredisi Verilirken Ne Önemlidir?

Taşıt kredisi faiz oranları dışında kredi kullanırken kişinin bankacılık geçmişinin çok iyi olması istenir. Gecikmiş borcu veya aksayan kredi taksitlerinin bulunmaması gerekir. Taşıt kredisinin kullanımı sırasında kredi notunuzun yüksek olması size büyük fayda sağlayacaktır. Aracın belli tutarına kredi çıkacağından dolayı talep ettiğiniz miktar çok önemlidir. Krediniz onaylandıktan sonra kredi miktarını değiştiremezsiniz.

Leave a Comment