Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar 2023

Kredi sicilinde bozuk olan banka müşterileri, geri ödemede güvensiz görüldükleri için kredi çekmede zorluk yaşarlar. Ancak yeni gerçekleşen kredi teşviklerinde artık bozuk kredi siciliyle de kredi çekebilmek mümkün oluyor. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar 2023 genel olarak belirli şartlar koşarak başvurulara olumlu yanıt verebilir. Burada özellikle ipotekli veya kefilli başvuruları deneyerek kredi başvurularından pozitif sonuç alabilmek mümkün oluyor. Yani geri ödeme konusunda bankaya herhangi bir teminat belirttiğiniz zaman, kredi siciliniz bozuk olsa bile nakit ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

İpotekli Kredi Başvurusu Nedir?

İpotekli kredi başvurusu; ev, arsa ya da araç gibi taşınmaz malları bankaya kefil göstererek yapılan kredi başvurusudur. Şayet üzerinize kayıtlı herhangi bir mülk mevcutsa, bu malı bankaya ipotek ettirmeniz gerekecektir. Bu şekilde kredi siciliniz görmezden gelinir ve başvuru olumlu sonuçlanır. Ancak buradaki temel nokta, ipotek edilen malın değeri olacaktır. Bankalar öncelikle ipotek gösterilen malın değerini ölçer ve kredinin toplam tutarı ile eş değer olup olmadığına bakar. İpotek edilen mülk kredinin tutarıyla aynı değerde ya da daha yüksekse, başvuru olumlu olacaktır.

Kefilli Kredi Başvurusu Nedir?

Kefilli kredi başvurularında gelir durumu iyi olan ve kredi sicili bozuk olmayan bir kişi bankaya kefil gösterilir ve başvuru bu şekilde yapılır. Bu başvuru türü bankalar tarafından garantili görülecektir. Zira siz aylık vadeleri aksatsanız bile, kredinin toplam tutarı kefil gösterilen kişiden temin edilir. Ancak kefil gösterilen kişinin kredi sicilinde herhangi bir bozukluk olmaması ve kredi notunun belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekir.

Kredi Sicilim Nasıl Düzelir?

Kredi sicilinin bozuk olmasının temel sebebi, çekilen kredilerin geri ödemesinin düzenli yapılmamasıdır. Bu süreçte sicili düzeltmek için yapmanız gereken temel işlem, bankalardaki tüm borçlarınızı kapatmak olacaktır. Bunun için öncelikle borç yapılandırmasından ya da borç kapatma kredisinden faydalanabilirsiniz.

Önerilen Makale: Kredi Sicili 2023 Nasıl Temizlenir?

Bu işlemden sonra aylık ödemeleri düzenli yaptıktan sonra kredi siciliniz belirli bir seviyeye çıkacaktır. Ancak bankalar tarafından haciz yiyen ve kara listeye alınan kişilerin kredi sicilini düzeltmesi çok daha zor olacaktır.

Yorum yapın