PTT Çocuk Parası Ne Zaman Yatar ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından doğum yapan anneye ve yeni doğan bebeğe yönelik farklı alanlarda yardımlar yapılmaktadır. Doğum parası, süt parası, çocuk yardımı gibi. Yapılan yardımlar farklı bakanlıklar tarafından farklı kurumlar aracılığı ile yapılırken bu yazımızda PTT çocuk parası ne zaman yatar? Sorgulama yapma nasıl yapılır konuları hakkında bilgi verilecektir. Aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından verilen PTT çocuk parası ne zaman yatar? Sorgulama yapma 2023 yılında nasıl yapılmaktadır, herhangi bir değişiklik var mıdır?

Çocuk Parası Ne Kadardır? Kimler Alabilir?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığınca yürütülen çocuk parası yardımı 15 Mayıs 2015 yılından sonra doğan bebekler için birinci bebekte 300 TL, ikinci bebekte 400 TL ve üçüncü bebekte 600 tl olarak belirlenmiştir.

PTT Çocuk Parası

Bu yardımı ailenin alabilmesi için doğum yapan annenin ya da babanın Türk vatandaşı olması ve doğan bebeğin canlı doğum olması şartı aranmaktadır. PTT kanalıyla annenin üzerine yatırılan çocuk parası, annenin Türk olmaması durumunda babanın adına yatırılmaktadır.

Çocuk Parası Almak İçin Nereye Nasıl Başvuru Yapılır?

Çocuk Parasının alınabilmesi için doğum raporu ve bebeğin kimliğiyle birlikte aile ve sosyal politikalar bakanlığının, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaatta bulunulmalıdır. Anne ya da baba başvuruyu yapabilir.

Önerilen Bağlantı: Fakirlik Belgesi 2023 Nasıl Alınır?

Başvuru sonrası on ile 45 gün aralığında PTT kanalıyla annenin adına yatırılır. Çocuk parası takip eden ayın 23’üne kadar yapılan başvurularda bir aydan önce yatırılırken, 23’den sonra yapılan başvurularda iki aya kadar uzanmaktadır.

Çocuk parası sorgulanma nasıl yapılmaktadır?

Aile ve sosyal politikalar bakanlığının ve de PTT’nin çocuk parasının yattığına dair SMS ile sorgulanma hizmeti olmamasına rağmen, PTT para yattığı zaman kişiye SMS ile bilgilendirme yapmaktadır. Bilgi mesajı sonrasında anne şahsen herhangi bir PTT şubesinde kimliğini ibraz etmek suretiyle işlemini gerçekleştirebilir. PTT çocuk parasını sorgulamanın bir diğer alternatifi ise 444 1 788 Alo PTT servisini arayarak adınıza yatırılmış para olup olmadığını sorgulamaktır. Eğer başvurunuzun üzerinden üç ay geçmiş fakat hala adınıza bir ödeme yapılmamış ise bağlı olduğunuz ilçe sosyal hizmetler müdürlüğünü arayarak yada birebir görüşerek neden yatırılmadığın17 öğrenebilirsiniz.

Leave a Comment