Fakirlik Belgesi 2023 Nasıl Alınır?

Yaşam standartlarının maddi açısından belli bir miktarın altında gelir sahipleri fakirlik statüsünde bulunurken gerekli belge alındığı takdirde belli ödeme yapılmaktadır. 4 kişilik bir ailenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yaşam kalitesi ne bakılır ve en az 1,479 Türk lirası olarak hesaplanır. Bu tutarın altında olunduğu takdirde fakirlik belgesi alınır. Ancak bu belgenin alınabilmesi için bazı şartlara uyulması gerekir.

Asgari ücretin altında gelire sahip olan bir vatandaşın muhtaçlık(fakirlik belgesi )alabilmesi için gerekli olan tüm şartları barındırması gerekir. Aksi bir durum olduğunda fakirlik belgesi alınamaz.

Fakirlik Belgesi Alabilmek İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Belli yaşam standartlarının altında olan kişilerin fakirlik belgesi alma hakkı bulunmaktadır. Bu belgenin alınabilmesi için ise istenen şartlara uyulması gerekir.

Fakirlik Belgesi Alma

  • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  • Belirtilen tutardan daha az gelire sahip olmak
  • Kişinin gayrimenkul veya herhangi bir taşınmaz malı bulunmamak
  • Sosyal güvenlik kurumu ve bağ kur gibi güvence altında olmamak.

Belirtilen bu şartlar haricinde fakirlik belgesi başvuruları kabul edilmemektedir.18 yaşından küçük hiçbir bireye fakirlik belgesi verilemez. Yasalar bu konuda kesin tavrını ortaya koymaktadır.

Fakirlik(Muhtaçlık) Belgesi Kimden Talep Edilir?

Fakirlik belgesi alabilmek için tüm şartları taşıdığınız anlaşıldığında yoksulluk belgesi için mahalle muhtarlarına başvuru yapabilirsiniz. Muhtarlıklar bu belge için başvuru yapan kişilerden herhangi bir para talebinde bulunmamaktadırlar.

Önerilen Bağlantı: Çeyiz Desteği 2023 Nasıl Alınır?

Kısacası fakirlik belgesi için gideceğiniz tek yer oturduğunuz yerdeki mahalle muhtarlarıdır. Bu konuda size destek sağlayacaklardır. Muhtarlıklara bir dilekçe yazarak durumunuzu bildirebilirsiniz. Fakirlik belgesi alabilmek için Muhtarlar gerekli tüm işleri uygulayarak bu belgeyi en kısa süre çıkarmaktadır.

Yoksulluk Belgesi Ne İşi Yaramaktadır?

Fakirlik belgesi alabilmek için gerekli adımları attıktan sonra bu belgeyi almaya hak kazandıysanız devletin size sunduğu bazı imkânlardan yararlanırsınız. Fakirlik belgesi alan kişiye devlet maddi destek sağlar. Ayrıca geçim standardınızı arttırma açısından da bu belgeden yaralanabilirsiniz. Bu konuda ise size muhtarlıklar yardım edecektir. Fakirlik belgesi aldıktan sonra yaşanılan şehirlerin belediyeleri giyecek ve yiyecek yardımlarını da belli periyotlar çerçevesinde yapmaktadırlar.

Leave a Comment