Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Üniversite öğrencileri, bankaların kendilerine verdikleri üniversiteli kredi kartlarını öğrenim yılları boyunca, hatta sonrasında da kullanıyor. Son zamanlarda öğrenciye kredi veren bankalar şeklinde haberler yazılıp çizilmeye başlandı. Aslında bankaların 18 yaşını geçmiş ve bir geliri olan her bireye kredi kullandırma hakkı vardır. Ancak öğrenciler sabit ve kredi taksitini ödeyebilecek bir gelire sahip olmadıkları için kredi çekemezler. Ancak öğrenci kişi, öğreniminin yanınsa sigortalı bir işte çalışıyor ise bu durumda kredi çekme hakkı doğar. Çalışan öğrenciye kredi veren bankalar aslında birkaç tanedir. Çünkü bu kişi kredi çekmek için sunulan tüm kriterleri taşımaktadır.

Öğrenci Nasıl Kredi Çeker?

Öğrenci bir kişi ile standart bir kişinin kredi çekme işleminin arasında fark bulunmuyor. Yani gerek banka şubesinden, gerek internet bankacılığından, gerekse telefon şubesinden ya da ATM’den kredi çekmek mümkün. Ancak bunun için minimum 3 ya da 6 ay sigorta geçmişine ve düzenli gelire ihtiyaç vardır. Bunun dışında kişi kendine tanımlanmış krediyi düzenli geliri olmada da internet bankacılığından çekebilir.

İncelenebilir Bağlantı: Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2023

Öğrencilerin Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Öğrenciler gelirleri ve sigortaları olduğu halde kredi çekmekte zorlanabilirler. Bunun nedeni kredi notu denilen barajdır. Yani öğrenci kişiler, kredili ürünler ile yeni tanıştıkları için, bankalar ile sık çalışmadıkları için yeterli bir kredi notuna sahip olamazlar.

öğrenci için kredi veren bankalar hangileridir

Aslında öğrencilere verilen kredi kartları bu noktada kurtarıcı olmaktadır. Çünkü öğrenciler bu kredi kartlarına düzenli ödemeler yaparak kendi kredi notlarını oluşturabilirler. Böylelikle ilerleyen zamanlarda daha kolay kredili ürün sahibi olabilirler.

Öğrenciyken Kredi Çekmek Yasal Mıdır?

Öğrenci bir kişi, eğer düzenli bir gelire ve sigortaya sahip ise kredi çekme hakkına da sahiptir. Tabi öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması ve gelirinin bir işe bağlı sağlanıyor olması şartı bulunuyor. Yani aldığı burs ve krediler bu gelir içerisinde yer almaz. Tüm bu şartlar sağlanıyor ise ve geçmişte kredi notu ile alakalı bir sorun yaşamadı ise öğrenci kişi kredi çekebilir. Yasal anlamda buna engel herhangi bir durum söz konusu değildir.

Sizde öğrenci iseniz ve kredi çekmek istiyorsanız bu konu hakkında bilgilerinizi yorum olarak bırakmayı unutmayın.

Leave a Comment