Kredi Başvurusu 2023 Nasıl İptal Edilir?

Birçok banka müşterisi tarafından en fazla merak edilen konulardan biri de kredi başvurusu nasıl silinir? konusudur. Her insanın belirli dönemlerde paraya ihtiyacı olabiliyor. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için de yüklü miktarda parayı bir arada bulmak zor olabiliyor. Evlilik masrafı, konut alımı, araç alımı, doğum ya da hastane masrafı gibi temel konularda bankalardan kredi talebi gerekebilir. Bankalar, yalnızca geri ödeme şartıyla ve kendilerinin belirledikleri ödeme planına esas olacak şekilde kredi temini sağlarlar.

Bankalardan kredi alabilmek için, kredi puanının yanı sıra diğer şartların da taşınması gerekiyor. ilgili şartları taşıyanlar bankalara müracaat ederek talep ettikleri tutarı bildirebiliyorlar. Bazı durumlarda şartlar yerine getirilse bile talep edilen kredi başvurularının silinmesi istenebiliyor. Bunun içindir ki, 2023 kredi başvurusu nasıl silinir sorusu soruluyor. Merak edenler ve bilgilenmek isteyenler için işte tüm detaylar;

Kredi Başvurularında Silinme Süreci Nasıl İşliyor?

Kredi başvurularındaki silinme süreci, kredi kayıt bürosunda görev yapan personeller tarafından işletiliyor. Burada temel alınan konu, müşterinin başvuru sayısıdır. Her başvuru sayısına bir silinme tarihi veriliyor.

Kredi Başvurusu İptal 2023

Başvuru limiti 20’ye ulaştığında hiçbir şekilde yeni bir kredi başvurusu yapılamıyor. Bu nedenle müşteri tarafından yapılan ilk başvuru listeden hızla siliniyor. Liste, 6 ayda bir düzenleniyor ve başvuru sürecine giren ilk kredinin silinmesi 8 ay sonra gerçekleşiyor.

Onaylanan Kredi Başvurusu Nasıl Silinir?

Onaylanan tüm krediler, banka müşterisinin sicilinde yer alıyor. Krediye ne zaman başvurulduğu ve kredinin ne zaman teslim edildiği bu listede görülür.

Önerilen Bağlantı: En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar 2023

Başvurusu olumsuz olarak sonuçlanan kredilere nazaran, onaylanan kredilerin silinme işlemi daha hızlı gerçekleşiyor. Başvurusu yapılan bir kredi olumlu olarak sonuçlanmış ise, maksimum 2 ay içerisinde listeden siliniyor.

Liste Temizlendikten Sonra Ne Olur?

Banka müşterisi tarafından yapılan kredi başvuru listesi silinerek tamamen temizlendiğinde, müşterinin sicili de temizlenmiş oluyor. Silinen tüm başvuruların, yine de kredi kayıt bürosunda kayıtlı kaldığını hatırlatmakta yarar var. Bu kayıtlar da yaklaşık 3 yıl saklandıktan sonra silinmeye başlıyor. Bu listede temizlendikten sonra, banka müşterisi tüm kredi başvurularını temiz bir sicile sahip olarak rahatlıkla yapabilecek duruma geliyor.

Yorum yapın