Konut Kredisi Faiz Oranları 2023

Konut kredileri, bankaların kullandırdığı en yüksek miktarlı kredi türüdür. Bu kredi türünde uygulanan faiz oranları devlet ve bankalar tarafından ortak belirlenir. Vatandaşları ev sahibi yapmak için çeşitli teşviklerde bulunan devlet, bankalarla iş birliği yaparak faiz oranlarını zaman zaman aşağı seviyelere çekebiliyor. Güncel olarak konut kredisi faiz oranları %1,18 seviyelerinden başlıyor. Kredinin toplam tutarının artmasına paralel olarak bu faiz oranı da yükselebilir. Bahsettiğimiz bu faiz oranları bankalardan bankaya göre büyük farklar teşkil etmez. Bireysel ihtiyaç kredisi gibi ürünlerde faizler bankadan bankaya farklılaşabilir. Ancak konut kredileri devlet eliyle düzenlendiği için genel olarak tüm bankalarda aynı oranda seyreder.

Konut Kredisi Vade Sayısı Kaçtır?

Konut kredilerinde uygulanan vade sayıları, diğer kredi türlerine göre çok daha fazla oluyor. Örneğin; bir taşıt kredisinde bankalar maksimum 48 ay vade uygular. Ancak konut kredilerinde bu vade sayısı 360 aya kadar çıkabiliyor. Konut kredilerinde vade sayısının artması, aylık olarak ödeyeceğiniz tutarları belirli bir miktar düşürür. Ancak bu durumda geri ödeyeceğiniz toplam tutarın artış göstereceğini unutmayın.

Önerilen Yazı: Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut kredilerinde ön başvuru işlemlerini cep telefonlarından ya da internet üzerinden yapmak mümkün oluyor. Ancak kredinin kesin onay sürecinde kişilerin mutlaka banka şubesine gitmesi ve çeşitli evrakları teslim etmesi gerekiyor. Bu kredi türünde ödenen tutar oldukça yüksek olduğu için, bankalar daha detaylı bir inceleme yapar. Bu açıdan kişiler şubeye davet edilir. Öte yandan konut kredisi faiz oranları ve diğer seçenekleri hakkında detaylı inceleme yaparak size en uygun avantajları sunan bankaları tespit etmeniz gerekiyor.

Konut Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Konut kredileri başvurusunda bankalar sizlerden öncelikle nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve kredi başvuru formu evraklarını isteyecektir. Bunun yanı sıra başvuru aşamasında satın almak istediğiniz evin tapusunu bankaya beyan etmeniz gerekir. Böylece kredinin geri ödemesi bitene kadar bankalar söz konusu eve ipotek uygular. Konut kredisi başvurularında genel olarak bu belgeler yeterli olacaktır. Ancak gerekli görülmesi halinde ek evraklar da talep edilebilir.

Leave a Comment