Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Kira ödemek yerine ev satın alarak kredi borcu ödemek isteyenler, Ev sahibi olmak için her türlü fedakârlığı yaparak bankaların faiz oranlarını yakından takip edenler için konut kredileri geçtiğimiz haftalarda artış göstererek kafaları karıştırmaya başladı. Konut sahibi olabilmek için bankaların faiz oranlarıyla hesap yapan vatandaşlar başlarını sokabilecek ev arayışına dahi girmeye başladı. Her banka farklı faiz oranları uygularken, istediği belgeler ve aradığı şartlarda değişiklik göstermektedir. Konut kredisi faiz oranları sayesinde ev alma hayaliniz gerçeğe dönüşebilir. Uygun faiz oranlarını yakalayabilmek için sürekli incelemeler yapmanız gerekir.

Konut Kredisi Faiz Oranı 2023 Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle konut kredisi kullanabilmek için vade sayısını belirtmek gerekir. Çünkü artan vade ve tutar miktarına göre faiz oranı farklılık gösterir. Örneğin 100000 TL üstü kredi için faiz oranı %2,50 den başlar. Konut kredisi faiz oranları devletin yasasına göre anında değişikliğe uğrayabilir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi kullanırken sadece faiz oranı değil ekspertiz ve diğer masraflarda kişiden tahsil edilir. Konut kredisi faiz oranları şuan çok yüksek oranda seyrederken önümüzdeki günlerde neler olacağı ise belirsizliğini koruyor.

Konut Kredilerinin Avantajları Nelerdir?

Ev sahibi olabilmek için ufak miktarda peşinatınız varsa üzerini kredi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz. Ev kredisi çektikten sonra banka evinizi borcunuza karşı ipotek altına alır. Buna bağlı olarak kredi taksitlerini ödeyemediğiniz takdirde banka eve el koyar ve avukatları aracılığı ile satışa sunar.

İncelenebilir Bağlantı: En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar 2023

Kira da oturmak yerine aylık taksitlerle kendi evinize ödeme yapmanız daha mantıklı bir karardır. Konut kredisi kullandıktan sonra alacağınız evin size ait olabilmesi için tüm kredi borcunu ödemeniz gereklidir. Konut kredisi faiz oranları aylık taksitlerinizi yansıyacağından önemlidir.

Konut Kredisi İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Konut kredisi kullanabilmek için bazı şartlara da uymak gerekir. Bankanın istediği tüm evrakları hazırlayıp iletmekle işe başlayabilirsiniz. Satın alacağınız evin tapusu banka çalışanına teslim edilir. Evin değeri bankanın tapusuyla belli olur. İstediğiniz tutar evin değeri ile örtüşmelidir. Ev kredilerinde istenilen tutarın tamamı çıkmaz. Kişilerin en az tüm meblağının %25 i kadar peşinatı bulunması gerekir.

 

Yorum yapın