İkinci El Araç (Taşıt) Kredisi 2023 Nasıl Alınır?

Bankaların yaptığı kredi teşvikleri kapsamında artık ikinci el araçlar için de kredi kullanılabiliyor. Sıfır araçlarda olduğu gibi almak istediğiniz ikinci el araç üzerinden bankalardan işlem yapabilir ve kredinizi kullanabilirsiniz. Ancak bu kredi türünde uygulanan çeşitli şartlar bulunuyor. Satın almak istediğiniz araç gerekli şartları sağlıyorsa, kredi rahatlıkla alınabiliyor.

İkinci el araç taşıt kredisi hali hazırda tüm bankaların kredi hizmetleri kapsamında yer alıyor. Gelir durumunuz krediyi karşılıyorsa ve satın alınmak istenen araç gerekli şartları sağlıyorsa, şubelerden hızlı başvuru yapabilirsiniz.

İkinci El Araç Kredisinde Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankalar, her ikinci el araç için doğrudan taşıt kredisi kullandırmaz. Burada uygulanan belirli yaş kriterleri vardır. Genel olarak tüm bankalarda uygulanan yaş sınırı sekiz olarak biliniyor.

İkinci El Araç Kredileri

Yani aracınız sekiz yaşından daha büyükse, bankalar kredi kullandırmayacaktır. Sekiz yaşını aşan araçlar değerden düşeceği için, bankalar bu tarz araçlara nakit kullandırarak yatırım yapmaktan kaçınır.

İkinci El Araç Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

İkinci el taşıt kredilerini kullanabilmek için gerekli şartlardan birisi yaş sınırıdır. Bunun haricinde kişilerden öncelikle belirli bir gelir düzeyinde olması istenir. Taşıt kredilerinde maksimum 48 ay vade uygulanır ve aylık taksitler ortalama 1.000 TL civarından başlar. Bu bakımdan aylık gelirinizin bu tutarları karşılaması gerekiyor. Aksi durumda yine kredi başvurusu olumlu sonuçlanmaz.

Önerilen Makale: Taşıt Kredisi Faiz Oranları 2023

Ayrıca kredi notunuzun düşük olması, kara listede olmanız ya da bankalardan kırmızı kalem yemiş olmanız; taşıt kredilerini almanıza engel olacak durumlar arasında yer alır.

İkinci El Taşıt Kredisinde İstenen Belgeler Nelerdir?

Taşıt kredilerinde kesin onayı vermek için şubeye gittiğinizde sizlerden bazı belgeler istenir. Başvuru sırasında kredi başvuru formu, nüfus cüzdanı ve gelir belgesi sizlerden talep edilecektir. Gelir belgesi konusunda ücretli olarak çalışan kişilerin son 3 aya ait maaş bordrosunu teslim etmesi yeterlidir. Emekli olan kişilerin ise bankaya emeklilik belgesini beyan etmesi gerekiyor. Bunun haricinde bankalar ikinci el araçlara ait ruhsatın fotokopisini sizlerden talep eder. Böylece kredi bitene kadar araca ipotek uygulanmış olur.

Leave a Comment