Günlük ATM Para Çekme Limitleri 2023

ATM’ler hesaptaki paranın çekilmesi için kullanılan pratik bankacılık ürünleridir. Bu cihazlar sayesinde şubelerdeki yoğunluk büyük ölçüde azalmıştır. Ancak bazı banka müşterileri, ATM’lerden istedikleri tutarda para çekemediklerinden şikâyetçi olmaktadır. Cihazlardaki kısıt 1 gün içinde, belli bir limite kadar para çekilebilmesine neden oluyor. Bunun üzerinde bir para çekme işlemi yapılacak ise ya günün bitmesi bekleniyor, ya da en yakın şube ile görüşülüyor. Günlük atm para çekme limitleri 2023 yılında da çok değişiklik göstermedi. Çünkü bu kısıt bir güvenlik önlemi olarak kullanılıyor ve devam ediyor. Günlük atm para çekme limitleri 2023 yılında müşteriler tarafından yeniden gündeme getirilse de bankalar tarafından kısıt kaldırılmadı.

Hangi Bankalarda Ne Kadar Kısıt Uygulanıyor?

En çok kullanılan bankalardan olan Ziraat Bankası ve İş Bankası ATM para çekme kısıtını en yoğun kullanan 2 banka. Bu bankalarda kısıt 1.500 TL.

Merak edebileceğiniz diğer yazımız: Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Bir başka sık kullanılan banka olan Yapı Kredi’de ise kısıt 2.000 TL. Halkbank, Akbank, Garanti Bankası ve Türk Ekonomi Bankası’nda bu kısıt 1.000 TL olarak belirlenmiş durumda.

Neden ATM Günlük Para Çekme Kısıtı Uygulanıyor?

ATM günlük para çekme kısıtının 2 temel nedeni bulunuyor. Öncelikle güvenlik açısından bu kısıtın bulunması şart. Çünkü kartını kaybeden ya da kötü niyetli insanlar tarafından çaldıran bir kişi, hesabındaki paranın yalnızca belli bir kısmından olacaktır.

atm para çekme sınırı

Ancak kısıt olmadığı düşünüldüğünde hesaptaki tüm para çekilebilir. Diğer neden ise ATM’deki paranın bitmesidir. Yani kısır bulunmadığında yüklü tutarlar da ATM’lerden çekilir ki bu durum ATM’ye sürekli para transferi yapılmasını gerektirir.

ATM Günlük Para Çekme Kısıt Artırılabilir mi?

ATM günlük para çekme limitini artırmak çoğu zaman mümkündür. Bu işlemi bazen müşteri hizmetlerinden, bazen de şubeden yapmak gerekir. Ayrıca bankalar özel, tüzel ve yüksek işlem hacmi olan bazı bireysel müşterilerine ATM kısıtı konusunda inisiyatif tanıyabilmektedir. Ancak hiçbir şekilde ATM günlük para çekme limitini artıramayan kişiler şubelerden istedikleri tutarları çekebilirler. Tabi bunun için öncelikle ilgili şubeye haber vermek gerekmektedir.

Leave a Comment