Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Bankalardan açtığınız vadeli ya da vadesiz hesaplar üzerine, aynı bankalar tarafından bloke işlemleri uygulanabiliyor. Bahsettiğimiz bu bloke işlemleri, kişilerin hesaplarını kullanamamasına ve hesap bakiyelerini kaybetmeleri anlamına gelecektir. Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır konusunda araştırma yapan kişilerin öncelikle ilgili borçları ortadan kaldırması gerekiyor. Hesaba bloke uygulanmasına neden olan borcu, ilgili noktalara ödemeniz gerekiyor. Sonrasında banka şubesine giderek bloke işleminin kaldırılması ile alakalı olarak bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Bahsi geçen borç tamamen ortadan kalktıysa, bankalar blokeyi kaldıracaktır.

Banka Hesabına Neden Bloke Konulur?

Banka hesabına bloke uygulanmasına neden olan temel faktör, ödenmeyen borçlardır. Söz konusu borç bankaya, devlete ya da ticari bir kişiye olabilir. Bir bankadan aldığınız kredi ya da kredi kartı gibi ürünleri geri ödemediğiniz zaman, bankalar vadesiz hesabınıza bloke koyar.

Önerilen Makale: Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bunun yanı sıra bankayla alakası olmayan üçüncü bir kişiye yasal bir borcu ödemediğiniz zaman, alacaklı kişi bankaya yazı göndererek borcu devredebilir. Bu durumda yine bankalar, hesabınıza bloke koyma işlemini yapabilir. Bu açıdan bakıldığı zaman, banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır sorusunu yönelten kişilerin öncelikle borcun kaynak noktasını tespit etmesi gerekiyor.

Bankalar Hesabımın Tamamına Bloke Koyabilir mi?

Kişilerin hesaplarına uygulanan bloke, borcun toplam tutarı ile alakalıdır. Borcun miktarı ne kadarsa, hesap üzerine uygulanan bloke de o miktarda olacaktır. Örneğin; bankaya olan 500 TL’lik borç dolayısıyla, 1.000 TL bakiyesi bulunan hesabınızın tamamına bloke konulamaz. Bankalar yalnızca hesap üzerinden kendilerine olan 500 TL borcu tahsil eder. Kalan bakiyeyi ise kişiler yine kendileri için kullanabilir.

Banka Hesabımda Bloke Olup Olmadığını Nasıl Öğrenirim?

Birçok banka müşterisi, hesabına konulan blokeyi çok sonradan fark etmektedir. Hesabınız üzerinde bir bloke olup olmadığını banka şubenizden kolayca öğrenebilirsiniz. Öte yandan internet bankacılığı ya da mobil bankacılık sistemlerinden hesabınıza bağlandığınız zaman, bloke konulup konulmadığı görülecektir. Bloke konulan bir hesap üzerinden hiçbir şekilde işlem yapamazsınız. Öte yandan müşterisi olmadığınız bir bankanın sizlere ait hesaba bloke koyması da mümkün olmayacaktır.

Yorum yapın