Çeyiz Desteği 2023 Nasıl Alınır?

Yuva kurmak için maddi desteğe sahip olmak gerekir. SGK çeyiz ödeneği için vatandaşlara destek sağlamaktadır. Çeyiz desteği alabilmek için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Yeni yuva kuracak olan bekarlara çeyiz desteği belli tutarda ve belli zamanlarda ödenir. Çeyiz desteği evlenmek için gün sayan bayanlara ödenir. Erkekler hiçbir şekilde çeyiz parası alamazlar. Peki, çeyiz desteği nasıl alınır?

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz parası alabilmek için ilk önce kişinin babasının ya da annesinden aylık alması gerekir. Kız çocuklarının aldığı bu çeyiz desteği evlenirken birçok alanda destek sağlamaktadır. Çeyiz desteği için başvuruyu bağlı bulunan il ve ilçelerdeki Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine yaparlar.

Önerilen Yazı: Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Çeyiz desteği alabilmeleri için halen ebeveynlerinin birinden maaş almaları gerekir. Ayrıca dul olan eşlerin tekrar evlenmek isteyenlerin çeyiz parasından bir daha yararlanamazlar. Çeyiz parası için başvuruda bulunmak için mutlaka bir dilekçe yazarak iletmelisiniz. Çeyiz desteği nasıl alınır?

Çeyiz Parası 2023

Çeyiz desteğini başka yollarla alabilmek için ise bankada çeyiz hesabı açtırmak ve en az 3 yıl düzenli para yatırmak gerekir. Her ay yatıracağınız ücret aynı tutarda olmalı ve aksatmadan yatırım yapmanız gerekir. Sonrasında ise evlilik zamanı geldiğinde bu paranın %20 fazlası eklenerek peşin ödeme gerçekleşir.

2023 Çeyiz Desteği Ne Zaman Verilir?

Çeyiz desteği alabilmek için annesi veya babasından emekli maaşı alanlar çeyiz yardımını evlenmek üzere olduklarında alabilirler. Genç kızlar evlendikten sonra babalarından veya annelerinden aldıkları maaş kesilir. Sadece evlenirken çeyiz parası alma hakkına sahiptirler. Ancak boşanılması durumunda bu aylık tekrar kişiye bağlanır. Çeyiz Sandığı yardımı için mutlaka resmi bir nikahın olması gerekir.

Çeyiz Sandığı Ne Kadar Ödenir?

Devletin evlenmek üzere olan ve vefat eden annesinden veya babasından maaş alan gençlere çeyiz desteği vermektedir. Aldıkları maaşa oranla hesaplanan ücret evlilik sırasında hesaba yatar. Çeyiz parası SGK tarafından en son aylığın 2 yıllık toplamının tutarı kadar ödenir. Kısacası maaşın 24 katı diye düşünülebilir. Ödenen çeyiz parası peşin olarak ve bir defada ödenir. Çeyiz parasına kısa bir hesaplama yapmak gerekirse 800 TL maaş alan bir genç kızın alabileceği çeyiz parası tutarı yaklaşık 16.900 TL’dir.

Leave a Comment