Borcu Olana Kredi Veren Bankalar 2023

Krediler, insanların her zor anlarında yardıma koşan bankacılık ürünleridir. Bir taşınmaza sahip olunurken, hastalıkta, sağlıkta, tatilde ya da vefat durumlarında insanlar acil nakit ihtiyaçlarını kredilerden sağlar. Ancak üst üste ve yüklü tutarlarda kredi çekmek zamanla kullanıcısına büyük bir külfet oluşturur. Zamanla ödenemeyen bu krediler için de yeni bir kredi çekmek alışkanlık haline gelmiştir.

Borcu olana kredi veren bankalar 2023 yılında öncelikle o borcun oluşturduğu riske bakar. Yani kişi bu borç ile birlikte yeni çektiği kredinin de taksitlerini ödeyebilmelidir. Ayrıca yine borcu olana kredi veren bankalar ekstra bir kredi yerine borç kapama kredisi kullandırmayı daha uygun bulurlar.

Borcu Olan Kişi Nasıl Kredi Çeker?

Borcu olan kişi, öncelikle bu borcuna sadık kalıp kalmadığına bakmalıdır. Eğer borcunun taksitlerini geciktiriyor ve bu nedenle sürekli ihtar alıyor ise başka bir bankadan çok zor kredi çekecektir. Ancak borcunu geciktirmeden ödüyor, çok sıkıştığı için de yeni bir kredi çekmek istiyor ise bu durumda talebi işleme alınır.

İncelenebilir Makale: Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar 2023

Ancak borcu olan kişinin hali hazırda zaten borç riski olduğu için bu talebi pek çok banka tarafından geri çevrilecektir. Çünkü müşteri limiti denilen kriteri aşan kişiler, yasal olarak yeni bir kredi kullanamaz.

Müşteri Limiti Ne Anlama Gelir?

Müşteri limiti, kişinin toplam gelirine istinaden kullanabileceği maksimum kredi tutarını gösterir. Bu devlet kanadı ile BDDK işbirliğinde alınmış bir karardır. Eğer kişinin borcu müşteri limitini kapsıyor ise kişi yeniden bir kredi daha çekemez. Ancak müşteri limitinde boşluk varsa bu kalan kısım kadar kredi kullandırılabilir.

Borç Kapama Kredileri Nedir?

Borcu olan kişilerin kullanabileceği en mantıklı kredili ürün borç kapama kredileridir. Bu krediler, var olan toplam borcun kapatılacağı ve yeniden yapılandırılacağı şekilde kullandırılır. Örneğin kişinin 20 bin TL kredisi var ve bu kredinin 12 ayda ödenmesi gerekiyor. Ancak bu kredinin taksitleri müşteriyi zorluyor. Bu durumda yeniden kişiye 20 bin TL borç kapama kredisi kullandırılır ve 36 aya bölünür. Böylelikle aylık ödeme tutarları azalacağından kişi de rahat bir nefes alır.

Leave a Comment