TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi?

Hesaptan para çekmek için, kredi kartı ya da hesap kartı kullanılır. Bunun dışında, yeni teknoloji sayesinde QR kod ile de para çekilebiliyor. Yani internet bankacılığının yüklü olduğu telefondan alınan bir kod, ATM üzerinden para çekilebilmesini sağlıyor. Bunun dışında TC kimlik ile para çekme konusu biraz farklı. Yani kişiler TC kimlik numaraları ile yalnızca şubelerden para çekebilirler. Bunun dışında bir de ATM’den çekilebilir ki, bu durumda parayı gönderen kişi parayı çekecek olan kişinin telefonuna kod gönderir. Bu kod ve TC kimlik ile para çekme mümkün olabilir. İşte diğer ayrıntılar.

Şubelerden TC Kimlik İle Para Çekilir Mi?

Banka şubelerinden TC kimlik numarası ile para çekilir. Ancak TC kimlik numarasını söylemek yeterli olmaz. Muhakkak kimlik kartına ya da ehliyet, pasaport gibi kimlik kartı yerine geçen bir belgeye ihtiyaç vardır. Aksi halde yalnızca söylemek sureti ile kimlik bilgileri para çekmeye yetmeyecektir.

Önerilen Bağlantı: En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar 2023

ATM’lerden TC Kimlik İle Para Çekilir Mi?

kişi kendi hesabındaki parayı yalnızca TC kimlik numarasını tuşlayarak ATM’den çekemez. Bunun için ya QR kod uygulamasını kullanmalı ya da cep telefon numarasına para gelmiş olmalı. Yani bir başka kişi, bu kişinin cep telefonuna, kendi bankasının internet bankacılığı aracılığı ile para gönderir.

TC Kimlik Para Çekme

Bu para karşılığında cep telefonuna SMS ile bir kod gelir. Parayı çekecek olan kişi ilgili bankanın ATM’sine giderek kodu ve TC kimlik numarasını yazar. Bu sayede parasını alabilir. Kişi kendi numarasına para gönderemez. Dolayısıyla bu işlemde para bir başka kişinin hesabından çıkmış olur.

TC Kimlik İle ATM’den Ne Yapılabilir?

TC kimlik no ile yani kat kullanmadan ATM’den neredeyse yalnızca para çekilemez. Diğer tüm işlemler sağlanabilir. Örneğin para transferi yapma, hesaba para yatırma, fatura ödeme, şans oyunu ödemesi yapma gibi pek çok işlem kartsız olarak, yalnızca TC kimlik numarası kullanılarak yapılabilmekte. Yalnızca TC kimlik numarası ile para çekilememesinin nedeni, başka bir kişinin hesap bilgilerine yalnızca TC kimlik numarası ile ulaşılabilmesi tehlikesidir.

Leave a Comment