Emekli Maaşına Haciz Konulur Mu?

Emekli statüsünde bulunan vatandaşlar, bankalardan yaptığı kredi başvurularında emeklilik belgesini beyan ederek nakit ihtiyaçlarını giderir. Bu tarz durumdaki kişiler için geri ödemede yapılacak sıkıntılar, emekli maaşları üzerindeki haciz işlemlerini gündeme getirir.

Emekli maaşına haciz konması 2023 yılında ancak belirli şartlar altında gerçekleşebilen bir durumdur. Öncelikle bilmek gerekir ki; bankalar hiçbir şekilde emekli kişinin izni olmadan hesaplarından para aktaramaz ve kesinti yapamaz. Kısacası emekli kişilerin hesapları, mevduat hesabı şeklinde kullanılamıyor. Bankalar sadece ödenmeyen borçlar için emekli maaşının belirli bir kısmına el koyma hakkına sahiptir.

Emekli Maaşının Yüzde Kaçına Haciz Konulur?

İlgili kanunlarda yer alan maddelere göre bir banka, emekli kişinin maaşının tümüne el koyamıyor. SGK nezdinde doğan alacaklar için maaşın yalnızca %25’lik kısmına el konulabiliyor. Ancak kredi kartlarındaki ödenmeyen borçlar yüzünden ya da alınmış olan bir eşya yüzünden takibe uğradıysanız, bu durumda maaşınızın hiçbir kısmına haciz getirilemiyor.

Emekli maaşı haciz durumu

Söz konusu maaş haciz işlemleri, yalnızca belirli kredi borçları için uygulanır ve bu oran %25’i geçemez. Şayet ödenmeyen borçlar yüzünden bankanız tüm emekli maaşına haciz uyguladıysa, yasal olarak hakkınızı arayabilirsiniz.

Emekli Maaşına Konulan Haciz Nasıl Kalkar?

Bankalar tarafından emekli maaşına haciz konması, daha sonradan belirli şartlarla ortadan kalkabiliyor. Emekli maaşınıza getirilen haczin kalkması için öncelikle söz konusu bankaya olan tüm borçların sıfırlanması gerekecektir. Bu süreçte bankayla anlaşabilirseniz, yapılandırma işlemlerini de yapabilirsiniz.

Önerilen Bağlantı: 1100 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapılandırma başladıktan sonra aylık vadeler düzenli olarak ödenir ve böylece haciz durumunun kalması için gerekli şartlar sağlanmış olur. Bu aşamadan sonra bankaya bir dilekçe yazarak haczin kalkması için talepte bulunabilirsiniz.

Emekli Maaşıyla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Emekli kişilerin yapacakları başvurularda ne kadar kredi alacaklarını belirleyen temel nokta, emekli maaşlarının miktarıdır. Örneğin; 1.000 TL civarında bir emekli geliri olan kişilerin konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi ürünlere başvurabilme imkanı yoktur. Zira bu tarz ürünleri aylık ödemesi zaten emekli maaşının tamamına tekabül eder. Bu tarz ürünlere başvurabilmek için emekli maaşının 3.000 TL seviyelerinde olması gerekiyor.

Yorum yapın